آخرین اخبار

13. خرداد 1397 - 12:33   |   کد مطلب: 29507
در اعتصابات و اعتراضات یکساله اخیر که بنگریم ردپای ناکارآمدی دولت را در اغلب آنها می توان دید.

به گزارش دیوانگاه به نقل از مرصاد، نقد و مطالبه مردم از دولت در شمایل اعتراض و اعتصاب نشان از ناکارآمدی قوه اجرایی کشور در تحقق خواسته های مردمی دارد که در یکسال گذشته شاهد وقوع اعتراضاتی از سوی صنوف مختلف در کشور بوده ایم.

در این میان خواسته های معیشتی و اقتصادی بیشترین دلیل این اعتراضات بوده که ردپای بی تدبیری دولت را در تمام این اعتصابات به وضوح می توان مشاهده کرد؛ دولتی که همواره با پاس دادن مشکلات به دولت قبلی از زیربار وضعیت به بار آورده فرار می کند.

شاید در هیچ مقطعی از تاریخ انقلاب نارضایتی مردم از دولت به اندازه شرایط کنونی نبوده است و همین موج نارضایتی از عملکرد دولت دشمنان نظام را که همیشه مترصد فرصتی برای به تقابل کشاندن مردم و نظام هستند را بر آن داشته تا در یکسال اخیر از هیچ کوششی برای دامن زدن به این اعتراضات فروگذار نکرد.

اما کرمانشاه هم که در اغلب شاخص های رفاهی و معیشتی در رده های آخر کشور قرار دارد از این موج اعتراضات بی نصیب نماند و نارضایتی مردم از تصمیمات دولت و بی توجهی به مطالبات آنها در شمایل اعتصابات نمود داشت.

اعتراض کسبه و بازاریان مرزی به خاطر ساماندهی مبادلات مرزی

طرح ساماندهی کولبران که قرار بود مرهمی بر دردهای مرزنشینان باشد نا به سامانی بازارچه های مرزی و اعتراضات مرزنشینان را در پی داشت و شاهد بودیم که علاوه بر کرمانشاه سایر مرزهای غربی هم به تصمیمات عجولانه دولت معترض بودند.

این تصمیم دولت بدون در نظر گرفتن زیرساخت های این مناطق اجرایی شد، در حالی که حتی امکانات بازارچه های مرزی ما هنوز در پایین ترین حد ممکن است و بستر انجام این موضوع فراهم نبود.

این تعطیلی بازارچه های مرزی که در برخی نقاط حدود یک ماه به طول انجامید بازتاب های گسترده ای در رسانه های معاند داشت و آنها سعی داشتند این مطالبات را سیاسی جلوه دهند.

اعتراض کامیون داران و تانکرهای سوخت رسان

این بار کامیون‌داران نسبت به افزایش عوارض داخل جاده‌ای، افزایش قیمت قطعات و افزایش نرخ بیمه تامین اجتماعی معترض‌ بودند و با تعطیلی چند روزه خدمات رسانی در حوزه حمل و نقل پیگیر مطالبات صنفی خود شدند.

از اوایل خرداد چند آیتم از جمله افزایش عوارض داخل جاده ای، با توجه به افزایش نرخ دلار افزایش قیمت قطعات، افزایش نرخ بیمه تامین اجتماعی رانندگان که تقریبا به صورت سه برابری اتفاق افتاد سبب شد یکسری اعتراضات در سطح کشور و به تبع در استان کرمانشاه رخ دهد که این بار هم ناکارآمدی دولت مسبب اوضاع به بار آمده بود.

اعتصاب تاکسی داران در واکنش به کارشکنی دولت

تاکسی داران هم به موج اعتراضات پیوستند تا مطالبات خودشان را از دولت طلب کنند؛ از اهم مطالبات تاکسی داران عدم پرداخت سهم 50 درصدی حق بیمه تامین اجتماعی از سوی دولت به سازمان تامین اجتماعی بود که دولت هنوز این سهم را پرداخت نکرده است!

همچنین اقساط و بهره بالای تسهیلات تعویض خودروهای فرسوده از دیگر مطالبات تاکسی داران بود که این موضوعات از نگاه مسئولان دور مانده بود و زمینه ساز اعتراضات این صنف را به وجود آورد.

عدم پرداخت یارانه و اعتراض رانندگان اتوبوس های درون شهری

سال گذشته بود که رانندگان اتوبوس های درون شهری در اعتراض به سیاست‌های دولت در زمینه عدم تحقق وعده‌‌ها و مزایایی از جمله تخصیص یارانه‌های آنان دست به اعتصاب زدند و ناوگان ها را به پارکینگ انتقال دادند.

عدم تحقق برخی وعده‌های مسؤولان استانی و کشوری در دولت دوازدهم و بی‌مهری نسبت به این قشر از صنف‌های خدماتی سبب برانگیخته شدن خشم و انزجار آنان شده و در آستانه ماه رمضان سال گذشته و شرایطی که نیاز به تردد اتومبیل‌ها و خدمات‌رسانی بود، دست به این حرکت اعتراض آمیز زدند.

یکی دیگر از مطالبات این صنف خدماتی در واقع، عدم پردخت یارنه‌های اتوبوس است که به این دلیل چندین‌بار در مقابل درب استانداری و سایر دستگاه‌های مربوطه با در دست داشتن پلاکارد، بنر و.. به همراه دست نوشته‌هایی شامل محتویاتی مبنی احقاق حقوق خویش و دریافت یارانه‌ها و برخی مزایای قانونی که از آنان تضییع شده است، اعتصاب کردند.

مراکز سونوگرافی و اعتراض به یک بخشنامه دولت

بهمن ماه سال گذشته هم اکثریت مراکز انجام سونوگرافی در سطح کرمانشاه همزمان با سراسر کشور دست به اعتصاب زدند آنان در اعتراض به ابلاغ یک بخشنامه قانونی که این مراکز با آن مخالفند دست از کار کشیدند.

عدم تحقق خواسته های مردم در حوزه اقتصادی ریشه حوادث و اغتشاشات دی ماه

دی ماه سال گذشته بود که در سراسر کشور شاهد اعتراضاتی در کشور بودیم که با شعار مطالبات اقتصادی شکل گرفت و با فرافکنی بیگانگان و دخالت آنها این اعتراضات به اغتشاشات خیابانی منجر شد؛ اعتراضاتی که باز هم مقصر اصلی شکل گیری آن دولت بود.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در خصوص ریشه این اعتصابات این چنین گفت که "بخشی از نارضایتی‌ها در بستر عدم تحقق خواسته‌های مردم در حوزه اقتصادی بود، اما به سرعت به سمت رفتارهای ساختارشکنانه هدایت شد."

صادقی دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه به تاکیدات مقام معظم رهبری و روسای قوای سه گانه مبنی بر تلاش در راستای تحقق خواسته‌های مردم توسط مسئولان اشاره کرد و گفت: ناکافی بودن تلاش‌ها نباید دستاویزی شود تا عده‌ای با ایجاد اغتشاش و آشوب امنیت جامعه را خدشه دار کنند.

تجمع اعتراض آمیز پرسنل طرح تحول سلامت

جمعی از پرسنل طرح تحول سلامت امروز با حضور در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پیگیری مطالبات صنفی خود اقدام به برگزاری تجمع اعتراض آمیز کردند.

از اهم خواسته های مطرح شده در این تجمع که در بنرهای آنها هم قابل مشاهده است، کاهش حقوق، عدم پرداخت به موقع، ساعات کاری ناعادلانه و عدم امنیت شغلی بود که باعث شده آنها اقدام به برپایی این تجمع کنند.

این اعتراضات در حالی اتفاق می افتد که کمتر از یک ماه پیش قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر به کرمانشاه و در پاسخ به خبرنگار مرصاد در مورد ابهامات در سرنوشت طرح تحول سلامت گفته بود "جای نگرانی برای ادامه طرح تحول سلامت نیست!"

به گزارش مرصاد، شکی نیست که نارسایی های اقتصادی و اجتماعی در کشور معلول ناکارآمدی دولتمردان است و در این میان بیشترین نارضایتی مردم در این حوزه مربوط به دولت های یازدهم و دوازدهم است.

دیدگاه شما