آخرین اخبار

پربیننده ها

28. خرداد 1397 - 13:01   |   کد مطلب: 29542
یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: متاسفانه در مسیر اقتصاد، مسئولان انقلابی عمل نکردند؛ برجام عصای حضرت موسی نبود که بتواند معجزه برای اقتصاد کشور کند و از همین جهت باید با نهادسازی ها و برنامه ریزی ها همراه می شد و البته باید زیر ساخت های آن در کشور فراهم میشد.

به گزارش دیوانگاه، کمال اطهاری کارشناس مسائل اقتصادی و فعال اصلاح طلب در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص مدیریت اقتصادی دولت دوازدهم اظهار داشت: برخی دولت ها مانند یک فرزندی هستند که میراث پدر و مادر را خرج می کند و کسانی که از این سفره ارتزاق می کنند بعد از تمام شدن محتویات سفره اعلام می کنند که اوضاع قبلاً خوب بوده است.

 

وی با بیان اینکه از لحاظ علمی اوضاع اقتصاد ما هیچ گاه خوب نبوده است بیان داشت: در دولت احمدی نژاد وام های ارزان در بخش مسکن پرداخت و یارانه ها آغاز شد؛ از طرف دیگر پروژه‌های عمرانی زیادی در بخش مسکن آغاز شد که کسانی که از این مسائل بهره مند می شدند گمان می کردند وضعیت اقتصاد خوب است اما در حقیقت وضعیت اقتصاد خوب نبود.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی ضمن بیان اینکه برنامه چهارم توسعه سال ها از مسیر خود عقب مانده است عنوان کرد: مصوباتی مانند طرح جامع تهران که در سال 86 تصویب شد و تهران را یک شهر جهانی می کرد، نادیده گرفته شد و برای رونق بخشیدن بخش مسکن در تهران 20 درصد به جمعیت تهران اضافه کردند.

 

اطهاری در ادامه عنوان کرد: موضوع تنش زدایی خارجی در دولت یازدهم باعث شد تا حدی اقتصاد به یک آرامش نسبی برسد اما آقای روحانی نتوانست نهادسازی های لازم را برای توسعه اقتصادی و اجتماعی در این فضا انجام دهد و از شرایط به دست آمده استفاده کند.

 

وی با اشاره به انتقادات منتقدان دولت یازدهم بیان داشت: مجلس قبلی با دولت همراه نبود اما نکته مهم تر در اینکه دولت روحانی نتوانست شرایط اقتصادی را بهبود ببخشد این بود که اقتصاد توسعه نمی دانستند و این موضوع تنها مختص به این دولت نبوده و دولت های قبلی هم هیچکدام این مساله را مد نظر قرار نداده اند.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی همچنین گفت: در 40 سال گذشته نمی بینیم یک برنامه جامع توسعه در کشور وجود داشته باشد؛ روشنفکران ما توان ارائه این برنامه را نداشته اند که در حوزه سیاسی هم افراد انحصار طلبی هستند که در هر دوره وجود دارند که این افراد اجازه نمی دهند برنامه جامع توسعه شکل بگیرد.

 

اطهاری با بیان اینکه دولت روحانی جامعیت و یکپارچگی لازم در حد تدوین یک برنامه در حد برنامه چهارم را نداشت گفت: برنامه ششم توسعه در قبال برنامه چهارم توسعه یک برنامه ناقصی است که حتی می توانیم بگوییم اصلا برنامه نیست و روحانی نتوانست این برنامه را به یک میثاق اجتماعی تبدیل کند تا بتواند اجرا شود.

 

وی همچنین گفت: نداشتن برنامه جامعه توسعه باعث می شود که آمریکا و طرف های غربی به این اطمینان برسند که نقاط ضعف اقتصادی ایران به شکلی است که ایران را می توانند تحریم کنند و این تحریم ها علیه ایران اثر پذیر هستند. ویتنام و چین هم دو کشور انقلابی هستند اما تحریم ها و محدودیت ها، این دو کشور را فلج نکرد و این به خاطر برنامه های جامع اقتصادی است.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه انقلابی گری تنها به شعار نیست بیان داشت: متاسفانه در مسیر اقتصاد، مسئولان انقلابی عمل نکردند؛ برجام عصای حضرت موسی نبود که بتواند معجزه برای اقتصاد کشور کند و از همین جهت باید با نهادسازی ها و برنامه ریزی ها همراه می شد و البته باید زیر ساخت های آن در کشور فراهم می‌شد.

 

اطهاری با تأکید بر لزوم اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: اگر از فرصت برجام برای احیای اقتصاد مقاومتی و برنامه جامع استفاده می کردیم رفتن یا ماندن شرکت های خارجی برای کشور بی اهمیت بود و آنها خودشان ترجیح می دادند در کشور بمانند.

 

وی ضمن انتقاد از جناحی شدن اقتصاد بیان داشت: جناح ها منافع سیاسی خود را پیگیری می کنند و نمی توانند برای بهبود شرایط اقتصادی از عقلانیت استفاده کنند. در شرایط برجام می توانستند یک وام ارزان 4 درصدی به صنایع بدهند تا بتوانند در شرایط برجام ماشین آلات نو خریداری کرده و به کسب و کار خود رونق دهند و تولید خود را افزایش دهند.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد به ویژه بخش مسکن قفل شده است بیان داشت: رانت خواری در جناح راست و چپ وجود دارد و اتحاد بین آنها وضعیت اقتصاد را بحرانی کرده و به یک هرج و مرج رسانده است اگر جلوی آنها گرفته نشود اقتصاد کشور را به نابودی می کشانند.

دیدگاه شما