آخرین اخبار

پربیننده ها

31. خرداد 1398 - 12:07   |   کد مطلب: 29781
پرده‌برداری عصرهامون از خاک فروشی گسترده در سیستان؛
سرقت میلیاردی خاک در تالاب هامون/ باز هم رد پای مافیای قدرتمند در میان است؟!
پس از رونمایی واژگانی مانند سلطان سکه و ارز و کاغذ؛ این بار به نظر می رسد سلاطین جدیدی در سیستان در حال قد علم کردن باشند که به راحتی آب خوردن از خاک، کاخ ساخته و کوخ ها را ویران کرده و غبار چپاول گریشان را بر سر مردم مظلوم سیستان می پاشند.

به گزارش دیوانگاه، به نقل از عصرهامون؛ به منظور پیگیری سوژه ای رسانه ای نشده اما مهم و حیاتی به سراغ یکی از مدیران استانی رفتم و او هم اولین بار سفره دلش را برایم باز کرد تا مُهر بطلانی بر پرونده غارتگری عده ای خاص بزند. آنچه در ادامه می خوانید بخشی از درد دل و حرف های ناگفته مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان می باشد که هم نشینی کلمات و جملات روایتگر قصه پرغصه این روزها در سیستان است.
 
نزول باران رحمت الهی و ورود آب از افغانستان که ناشی از سیلاب کنترل نشده این کشور بود نان را برای مردم سیستان به ارمغان آورد. کشاورزی رونق گرفت و صیادی جان دوباره یافت. صید ماهی های۲۰ و۳۰ کیلویی امید را به مردم سیستان هدیه داد و آنهایی که قدری هم به فکر مهاجرت و کوچ اجباری افتاده بودند به طور کامل از این تصمیم خود منصرف شدند اما مگر مافیای قدرتمند زر و زور اجازه نفس کشیدن را به آنها می‌دهد؟!

ماجرا از آنجا شروع شد که عده‌ای از تالاب نشینان هامون تصاویر غیرطبیعی از حفر چاله های عظیم و گود در دل تالاب بین المللی هامون را اطلاع رسانی کردند و وحید پورمردان هم بلافاصله دستور بررسی موضوع را با قید فوریت صادر کرده و خود نیز شخصاً برای بررسی موضوع به تالاب هامون رفته و از نزدیک موضوع را بررسی می کند.
 
به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان، آبی که امسال وارد سیستان شد به غنای خاک تالاب هامون افزود و قدری توانست از حجم گردو غبار بکاهد اما این همه ماجرا نیست و سودجویان همیشه در کمین هستند تا از خاک و آب مردم هم در راستای منافع شخصی خودشان بهره برداری کنند.

حرف های وی جنس دغدغه مندی برای محیط زیست داشت و صدای بلندش از ظلمی بود که به سیستانیان وارد شده بود. او هم مثل سایر بومیان منطقه امید داشت که به دلیل بارندگی ها و آب دار شدن کانون های بحرانی، امسال شاهد گردو غبار کمتری باشد اما به صراحت بیان کرد که خاک برداری های عمیق و غیرمجاز انجام شده در دل تالاب هامون باعث افزایش گردوغبار و انتشار خاک به وسیله باد می شود.
 
پورمردان تشریح ماجرای خاک برداری در تالاب هامون را با بیان گودبرداری های عمیق در دل محل زیست حیات وحش منطقه آغاز کرد و گفت: عده ای نااهل و سودجو به وسیله لودر و کامیون، شبانه و گاه در روز روشن وارد تالاب شده و خاک غنی آن را به قیمت مفت برداشت کرده و بعید نیست که با نرخ های دلخواه به فروش برسانند.
 
 این مقام مسئول در تشریح حجم خاک برداری ها تشبیه جالبی کرد و گفت: چاله های حفر شده به حدی بزرگ بود که اگر با یک خودروی شاسی بلند غول پیکر وارد آن بشوید گویی قوطی کبریت داخل گودال افتاده است.

وقتی از وی درباره موارد مصرف این خاک و نوع استفاده متخلفان پرسیدم پاسخ داد: خاک موجود در بستر تالاب هامون به جهت غنای بالایی که دارد برای مصارف کشاورزی و گلخانه ای استفاده می شود اما عمده ترین مصرفی که سودجویان را در منطقه مورد نظر به سمتش جلب کرده، فروش آن به عنوان شن و ماسه ساختمانی است.

پورمردان در ادامه راز این اقدام سودجویان را برملا کرد و گفت: افراد متخلف به جای اینکه شن و ماسه را از مراکز و معادن شن دارای مجوز با نرخ مصوب خریداری کنند آن را از دل هامون به سرقت برده و به هر قیمتی که بفروشند سود خالص نصیب شان می شود و طبق برآورد اولیه انجام شده چندین میلیارد تومان از همین راه کسب مال نامشروع داشته اند.
 
رسیدگی جدی قضایی و طرح دعوی در محاکم قضایی اولین اقدام این اداره کل بود که پورمردان از عملیاتی شدن آن خبر داد و گفت: شکوائیه ای به صورت رسمی در دادگاه به ثبت رسانده ایم و با تمام قوا و تا لحظه رسیدن به نتیجه مطلوب و مطالبه حق و حقوق شهروندان از آن کوتاه نخواهیم آمد.
 
اما زمانی که درباره عوامل اصلی وقوع چنین اقدام خلاف قانونی از پورمردان پرسیدم پاسخ را به آینده و رسیدن به نتیجه نهایی تحقیقات نزدیک موکول کرد ولی گمانه زنی ها مبنی بر دست داشتن برخی دستگاه های دولتی و افراد صاحب منصب در این پرونده را تائید یا تکذیب نکرد لیکن بررسی تعداد و نوع پلاک کامیون های توقیف شده در این ماجرا می تواند ابعاد جدیدی از این پرونده را بازگو کند که به زودی از طریق این پایگاه خبری منتشر خواهد شد.
 
علی ایحال بر اساس تصاویر و فیلم های موجود، به نظر می رسد پای گروه های قدرتمند و بانفوذ در میان باشد چرا که این حجم خاکبرداری و گودبرداری به هیچ وجه از توان یک شخص عادی برنخواهد آمد که بررسی دقیق شواهد و اعلام قطعی آن، ضرورت ورود جدی دستگاه های نظارتی و قضایی را دوچندان می کند.

دیدگاه شما