آخرین اخبار

18. مهر 1405 - 0:13   |   کد مطلب: 30132
همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، سعید حجاریان تئوریسین جریان اصلاحات با تاسیس یک شرکت خانوادگی از امکان واردات گندم و تضعیف خودکفایی تولید این کالای اساسی برخوردار شد.

به گزارش دیوانگاه به نقل از راه دانا، ویژه خواری سال‌هاست که بلای جان منافع ملی کشور شده است و این مسئله نه تنها منافع ملی را به نفع گروهی خاص مصادره کرده بلکه زمینه ساز آسیب جدی به اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی شده است.

همزمان با تشکیل مجلس یازدهم، نمایندگان این دوره از پارلمان متعهد شدند تا با این مشکل به طور جدی مبارزه کرده و بنای شفافیت در مجلس را پایه ریزی کنند.

در همین زمینه «علی خضریان»، نماینده مردم تهران در مجلس چندی پیش در گفتگو با خبرنگار دانا از تسهیلات ویژه یک چهره سیاسی بنام در واردات گندم پرده برداری کرد. 

وی که این خبر را انگیزه سوال از وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد گفت:  متاسفانه دولت از سال 94 تا کنون اقدام به حذف بودجه خودکفایی گندم کرده است. این مسئله باعث شده است که علاوه بر وارد شدن آسیب جدی به مقوله خودکفایی کشور در گندم، امنیت غذایی مردم نیز مورد مخاطره قرار گیرد.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزیر کشاورزی باید ضمن ارائه توضیح درباره علت این تصمیم پاسخگوی رانت واردات برای افراد خاص باشد.

در بخشی از سوال وی از کاظم خاوازی آمده است: ادامه دار بودم عدم حمایت های لازم و حذف بودجه خودکفایی که در تضاد با سیاست کشور مبنی بر خودکفایی در کالاهای استراتژیک می باشد، این ذهنیت را پدید می آورد که نکند دست هایی در کار است تا منافع شخصی را بر منافع ملی ارجعیت داده و به دنبال تغییر مسیر دولت در این زمینه برای کسب سودهای کلان باشند. اخیرا در این زمینه مطلع شده ایم یکی از سیاسیون به نام کشور در چند برهه زمانی مبادرت به واردات گندم نموده است به همین دلیل از شما می خواهیم پاسخگوی عملکرد این وزارتخانه باشید و توضیح دهید که به چه علت این سیاست غلط همچنان ادامه دارد. و آیا رانتی درباره واردات گندم به برخی اشخاص خاص داده شده است؟

براساس این گزارش نماینده مردم تهران در ادامه افشای ایم موضوع در وزارت جهاد کشاورزی صبح امروز نیز در رشته توییتی نوشت: در سوال از وزیر جهاد کشاورزی پیرامون حذف بودجه خودکفایی گندم از یک شخصیت پرنفوذ سیاسی گفتم که با استفاده از فضای تضعیف شده تولید داخلی اقدام به واردات محموله‌های گندم از خارج از کشور نموده است؛ این شخص کسی نیست جز جناب «سعید حجاریان» از تئوریسین‌های جریان اصلاحات!

وی همچنین تاکید کرد: اسناد نشان می‌دهند جناب حجاریان تحت لوای این شرکت خانوادگی و در ادامه فامیلی، چندین محموله محصولات زراعی اعم از گندم را به کشور وارد کرده است؛ تا حذف بودجه خودکفایی گندم توسط دولت و ادامه روند واردات گندم، ضربه محکمی به تولید این کالای استراتژیک بزند.

خضریان همچنین تصریح کرد: آقای حجاریان درحالی ژست جامعه مدنی، حمایت از جنبش پابرهنگان، سینه چاک کردن برای قیام گرسنگان و... را بیان نموده که یکی از کاسبان نان مردم در شرایط کمبود ارز می‌باشد؛ و انتظار می‌رود پیرامون نقش خود در مدیریتی که مردم را دچار این آشفتگی‌های اقتصادی نموده است، توضیح دهد.

پس از پیگیری های خبرنگار دانا مشخص شد، شرکت «راشا تندیس پارسیان»، با سهامداری سعید حجاریان، تئوریسین جریان اصلاحات سالهاست که مبادرت به واردات گندم نموده است.

براساس این گزارش شرکت «راشا تندیس پارسیان» در سال 92 همزمانم با آغاز دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، با هدف  واردات کلیه کالاهای اساسی و اولیه مجاز بازرگانی, خرید و فروش, واردات و صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی, شرکت در مناقصات و مزایدات داخلی و خارجی, ایجاد شعب داخلی و خارجی, اخذ و اعطای نمایندگی در داخل و یا خارج از کشور, اخذ وام و تسهیلات از بانکها و موسسات مالی و اعتباری داخلی و خارجی به صورت ارزی و ریالی, برپایی و شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی پس از اخذ مجوزهای لازم بنا به ضرورت مجوز اخذ کرده و ثبت رسمی شد.

 

این شرکت با سهامداری سعید حجاریان کاشانی، و پسرش محسن حجاریان کاشانی سهامداران به مدیرعاملی محسن حجاریان کاشانی در سعادت آباد تهران فعالیت خود را آغاز کرد.

سپس در سال 94 در دولت تدبیر و امید امکان واردات گندم به شرکت حجاریان داده شد به طوری که این شرکت خانوادگی در آذر سال 94 آگهی تغییرات خود را به ثبت رساند و پس از آن واردات و صادرات نهاده های دامی از قبیل جو، ذرت، گندم، غذای ماهی پس از اخذ مجوزهای لازم  را در پیش گرفت.

به گفته نماینده تهران، کاظم خاوازی، وزیر جهاد و کشاورزی دولت تدبیر و امید در پی طرح سوال مجلس از وی موظف خواهد بود برای توضیح واگذاری این رانت به تئوریسین اصلاحات در مجلس حاضر شود.

دیدگاه شما