پایگاه خبری تحلیلی دیوانگاه13:14 - 1393/12/09

به حاشیه کشیده شدن اجلاس مکه+عکس

اعتراض نماینده مردم مظلوم فلسطین به همسویی وهابی ها با رژیم صهیونیستی، اجلاس باصطلاح "مبارزه با تروريسم" در مکه را به حاشيه كشيد.

به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، نشست اختتاميه "کنفرانس بين المللی اسلام و مبارزه با تروریسم" كه از چهار روز قبل از سوی اتحاديه جهان اسلام (رابطة العالم الاسلامي) در مکه آغاز شده بود به حاشيه كشيده شد.

اين مراسم كه به وسیله چند شبكه ماهواره اي به صورت زنده پخش مي شد شامل سخنرانی «شیخ عبدالعزیز آل الشيخ» مفتي اعظم عربستان، «دكتر عبدالله بن عبدالمحسن التركی» دبيركل اتحادیه جهان اسلام و قرائت بیانیه پايانی اين اجلاس بود.

بنا بر این گزارش قرائت اين پيام كه با عنوان "بلاغ مكة المكرمه" قرائت شد واكنش تعدادی از ميهمانان و شخصيت های دعوت شده به اجلاس را به همراه داشت.
 


بالافاصله پس از قرائت بیانیه پایانی کنفرانس، وزير اوقاف فلسطين واكنش نشان داد و با صدای بلند گفت: "چرا در اين بیانیه صبحتی از اسرائيل نشده است؟ مگر اقداماتي كه اسرائيل انجام می دهد، ترور نيست؟ مگر عنوان اين اجلاس، مبارزه با تروريسم گذاشته نشده است؟". 

«شیخ يوسف ادعيس» با انتقاد از سكوت اکثر کشورهای عربی و اسلامی در برابر جنايات رژيم صهيونيستي افزود: "بتازگی وزارت امور خارجه فلسطين خواستار نشست ویژه سران عربی و اسلامی درباره اسرائیل شد؛ اما جز تعدادی انگشت شمار، واكنش نشان ندادند!".

اين اعتراض يوسف ادعيس با تشویق و "احسنت" تعدادی از حاضران همراه شد؛ اما «محسن التركی» دبير اجلاس پاسخی عجيب داد و گفت: ما در "رابطة" به موضوع فلسطين پرداخته ايم اما صحبتهاي شما با موضوع اين اجلاس فرق مي كند!
 


در ادامه حدود ده نفر از ميهمانان ديدگاه های خود درباره بیانیه پايانی اجلاس مكه ابراز داشتند كه حدود نيمي از آنها سخنان شیخ ادعيس را تكرار كردند و واكنش جدی از سوی برگزارکنندگان و مشارکین در این کنفرانس نسبت به جنايات رژيم صهيونيستي را خواستار شدند.

«دكتر عبدالسلام داود العبادی» وزير سابق اوقاف اردن و دبيركل مجمع فقه اسلامي هم گفت: "من سخنان شیخ يوسف ادعيس را تأييد مي كنم. لازم است كه رابطة العالم الاسلامی به مسؤوليت خود در پيگيری قضيه فلسطين عمل كند".

خاطر نشان مي شود بخش زيادي از پيام پاياني اجلاس مكه به تعريف و تمجيد از «ملك سلمان» پادشاه عربستان و «عبدالعزیز آل الشيخ» مفتی اعظم اين كشور اختصاص یافته و در آن، ضمن قدردانی از كوشش های عربستان سعودی در مبارزه با تروريسم(!) تاكيد شده است كه خوب است ساير كشورها نيز در این امر از عربستان الگوگيری كنند!!
 


شایان ذکر است در حالی که جهان در آتش تکفیر برخاسته از تفکرات وهابی صادره از عربستان سعودی می سوزد، این کشور میزبان کنفرانس چهار روزه "اسلام و مبارزه با تروریسم (با عنوان عربی: مؤتمر الإسلام ومحاربة الإرهاب)" شد! 

این اجلاس روز یکشنبه دوم اسفند ۱۳۹۳ در مكه مكرمه افتتاح شد و چهره هایی همچون «عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ» مفتی اعظم عربستان، تعدادی از شاهزادگان سعودی، اندیشمندانی از نقاط مختلف جهان و نیز هیأتی رسمی از جمهوری اسلامی ایران در آن شرکت کردند و «خالد الفیصل بن عبدالعزیز» امیر مکه پیام شاه سعودی را قرائت کرد.

سخنان صریح «دکتر احمد الطیب» شیخ الازهر در نقد روایات جعلی و خرافی سلفی ها از نکات مثبت این اجلاس، و تبدیل شدن آن به محفل مدح خاندان آل سعود و آل محمد بن عبدالوهاب از نقاط سیاه آن بود. 
 


شایان ذکر است رابطة العالم الاسلامی (با ترجمه فارسی: اتحادیه جهان اسلام) که این کنفرانس را برگزار می کند از بزرگ­ترین مراکز تبلیغات اسلامی در جهان به شمار می رود. این مرکز با بیش از ۵۰ سال فعالیت، نقش اساسی را در ترویج اندیشه های سلفی گری در جهان ایفاء کرده است و اکنون نیز وهابیت بر این سازمان ـ که دفتر مرکزی آن در مکه مکرمه مستقر است ـ سیطره دارد. ریاست شورای عالی این مرکز بر عهدۀ مفتی اعظم عربستان سعودی است که معمولا از خاندان آل شیخ و فرزندان «محمد بن عبدالوهاب» هستند.

منبع: ابنا